با استفاده از سپتیک تانک

اگر در مناطق روستایی زندگی می کنید یا قصد ساخت خانه جدیدی در حومه شهر را دارید ، ممکن است به سیستم سپتیک تانک نیاز داشته باشید. برای کسب اطلاعات بیشتر در مورد روند و هزینه نصب سیستم سپتیک تانک ، این مقاله را بخوانید.

سیستم سپتیک تانک شامل یک سپتیک تانک زیرزمینی است که از پلاستیک ، بتن ، فایبرگلاس یا سایر مواد برای تصفیه و دفع فاضلاب ساخته شده است. این سیستم برای ارائه گزینه تصفیه فاضلاب به صورت جداگانه برای مناطق تجاری و مسکونی طراحی شده است. اگرچه می توانید سپتیک تانک خود را نصب کنید، ما به دلیل تخصص و تجهیزات تخصصی مورد نیاز ، نصب حرفه ای را توصیه می کنیم.

در این مقاله ، ما در مورد انواع سیستم های سپتیک در دسترس صاحبان خانه و روند و هزینه نصب آن بحث خواهیم کرد.

هنگام استفاده از سپتیک تانک جدید خود ، مراقبت از زمین اطراف میدان شستشو را انجام داده و با استفاده از درب های آن ، مرتباً مخزن خود را بازرسی کنید. هرگز از محل زباله با سپتیک تانک خود استفاده نکنید ، زیرا باعث مسدود شدن سیستم می شود. علاوه بر این ، از رانندگی بر روی زمینی که سپتیک تانک در آن قرار دارد یا قرار دادن ماشین آلات سنگین روی سپتیک تانک یا زمین تخلیه خودداری کنید.

سپتیک تانک پلی اتیلن:

مواد مصرفی در این نوع سپتیک تانک از جنس PE با گرید ۱۰۰ ( سپتیک تانک از جنس پلی اتیلن ) و به صورت ۳ لایه می باشند. گروه صنعتی هلدینگ صنایع برتر با تهیه و تولید این نوع از سپتیک تانکتا ظرفیت ۷۰ متر مکعب به صورت یکپارچه، به عنوان اولین و بزرگترین تامین کننده و صادر کننده این نوع از سپتیک تانک در کشور شناخته شده است.

نصب سپتیک تانک پلی اتیلن

سپتیک تانک پلی اتیلن هلدینگ صنایع برتر در سر راه چاه جذبی قرار می پگیرد و امکان پخش شدن پساب خروجی از ساختمان را نمی دهد

با تشکیل توده ای از باکتری های بیهوازی درون سپتیک تانک پلی اتیلن و قدرت تجزیه بالای باکتری بی هوازی، تمامی جامداتی که از منبع تامین فاضلاب خارج می شوند بعد از ورود به درون سپتیک تانک پلی اتیلن کاملا تجزیه شده و به آب روان تبدیل می گردند 

نتیجه اینکه از پساب خروجی از سپتیک تانک پلی اتیلن نمیتوان برای مصارف کشاورزی و آبیاری درختان و شستشوی محوطه استفاده نمود حتی اگر نوع پیشرفته سپتیک تانک پلی اتیلن (رآکتور بیهوازی) را استفاده نمائید

میکروارگانیسم موجود در فاضلاب در شرایط بی هوازی بخشی از مواد آلاینده را تجزیه نموده و باعث کاهش بار آلودگی فاضلاب درون سپتیک تانک پلی اتیلن می گردد. دیواره تعبیه شده بین ناحیه اول و دوم سپتیک تانک پلی اتیلن باعث ممانعت از عبور مواد ته نشین شده و چربی های شناور ناحیه اول به ناحیه دوم می گردد

بدین صورت پساب زلال شده درون سپتیک تانک پلی اتیلن به بخش دوم منتقل شده و در نهایت پساب سپتیک تانک پلی اتیلن از طریق یک لوله خروجی از سپتیک تانک پلی اتیلن بیهوازی خارج می گردد. پساب خروجی معمولاً وارد چاه جذبی می گردد

همچنین از سپتیک تانک پلی اتیلن جهت پیش تصفیه فاضلاب، تصفیه بیهوازی فاضلاب، متعادل سازی و یا ایستگاه پمپاژ فاضلاب (پمپ سپتیک تانک) استفاده می شود.

کاربرد سپتیک تانک

در تصفیه فاضلاب کمپ های کارگری و مهندسی

در بعنوان مخزن ذخیره روغن ها و گریس ها مورد استفاده قرار گیرد

در تصفیه فاضلاب خروجی از مجتمع های مسکونی و مجتمع های اداری، مجتمع های تجاری

 در تصفیه مقدماتی در تصفیه خانه فاضلاب های بزرگ مورد استفاده قرار می گیرد.

کنترل زائدات وارد شده به سیستم:

به علت اینکه سیستم سپتیک تانک یک روش تصفیه بیولوژیکی بی هوازی است نباید مواد شیمیایی خطرناک به داخل ان راه پیدا کند این مواد باعث از بین رفتن باکتری هایی که عمل تصفیه را انجام می دهد، می شود . به علاوه گریس و سایر موادی که قابل تجزیه بیولوژیکی نیستند نیز نباید به سیستم وارد شوند. سیستم نباید برای تصفیه این مواد طراحی شود چرا که باعث گرفتگی در اجزای مختلف سیستم می شوند. پاک کننده هایی که در منزل به کار می روند نیز باید طوری وارد سیستم شوند که بر سیستم اثر منفی نگذارند. همچنین نبایدهیچگاه درخت یا بوته ای در اطراف سیستم دیده شود ، زیرا ریشه انها باعث آسیب رساندن به سیستم زهکشی پساب خروجی شده و همچنین امکان ورود آن به سپتیک تانک و کاهش حجم و گرفتگی در ورودی و خروجی سیستم را باعث می شود.

اندازه گیری جامدات و کف در درون سیستم:

دو روش غالبا برای اندازه گیری جامدات و لایه کف درون سپتیک تانک به کار می رود.

الف) اندازه گیری جامدات با استفاده از یک لوله پلاستیکی شفاف و تو خالی و داخل کردن آن تا رسیدن به کف تانک انجام می شود. در هنگام بالا آوردن به دلیل تشکیل مقطع های مختلف در لوله میتوان مقطع طولی داخل تانک را مشاهده کرد.

ب) برای اندازه گیری لایه کف موجود در سیستم می توان از یک قطعه چوب که اندازه ابعاد آن 8cm x 8cm می باشد استفاده نمود. روش استفاده به این صورت است که چوب را به وسیله طنابی به داخل سیستم وارد کرده و در صورتی که چوب از لایه کف عبور کند طناب به راحتی جابه جا می شود. بعد به طور اهسته شروع به بالا کشیدن طناب کنید.

در صورتی که نیروی مناسبی صرف این عمل شود، چوب در مرحله بالا آمدن ، در هنگامی که به لایه کف برسد از خود مقاومتی را نشان می دهد. در این مرحله می توان با علامت گذاری ذر روی طناب و سپس خارج کردن چوب از داخل سپتیک تانک، مقدار ارتفاع علامت گذاری شده تا سطح چوب را که بیانگر لایه کف می باشد ، اندازه گرفت . به طور معمول در صورتی که ارتفاع لایه کف روی سطح مایع در ورودی 8cm شود، باید با عمل پمپاژ از تانک خارج شود.

اندازه گیری میزان جامدات را می توان با روشی دیگر نیز انجام داد. این روش مانند آزمایش حوله سفید که برای تعیین میزان لجن تجمع شده در برکه های تثبیت صورت می گیرد انجام می پذیرد. در این روش پارچه ای در اطراف یک میله پوشانده می شود سپس انرا در محل ورودی به سپتیک تانک وارد می کنند تا به کف تانک برسد. سپس میله را بیرون کشیده و ارتفاعی از پارچه سفید که در داخل جامدات فرو رفته باشد، مشخص است زیرا جامدات در پارچه گیرافتاده و تغییر رنگ پارچه را باعث می شوند. علت وارد کردن میله از محل ورودی جلوگیری از اختلال در عملیات است ، چرا که ممکن است کف به پارچه چسبیده و تغییر رنگ ایجاد نماید. در صورتی که ارتفاع جامدات به یک سوم ارتفاع سپتیک تانک برسد، سپتیک تانک را باید تخلیه نمود.

سپتیک تانک بتنی :

سیمان مصرفی در سپتیک تانک بتنی از نوع سیمان تیپ ۵ ضد سولفات می باشد. میلگرد مصرفی از نوع آجدار می باشد. طراحی و اجرای این نوع سپتیک تانک به گونه ای است که ایزولاسیون بصورت کامل رعایت گردید و هیچ گونه بوی نا مطبوع در محیط ایجاد نمی گردد.

مزایای استفاده از سپتیک تانک پلی اتیلن

1- سرعت در ساخت و نصب - سهولت و سلامت در جابجائی- دوام و عمر مفید بیش از 50 سال.

2- عدم استفاده از مصالح بتن و میلگرد (که در محیط فاضلاب عمر کوتاهی دارند) و در نتیجه مقاومت فیزیکی و شیمیایی بالا در مقابل مواد ورودی به آن که ممکن است خاصیت اسیدی و بازی و یا خورندگی داشته باشند.

3-  یکپارچه بودن بدنه دستگاه و در نتیجه آب بندی 100 درصد.

4-  وزن سبک و در نتیجه سهولت در جابجایی و حمل و نقل بدون آسیب دیدگی در فواصل حمل طولانی.

5-  قابلیت درآوردن دستگاه از محل نصب شده در آینده (و استفاده مجدد) در پروژه های موقت و اتصال سیستم لوله خروجی فاضلاب ساختمان به شبکه فاضلاب .

6-  عدم نیاز به جرثقیل هنگام تخلیه و نصب برای مخازن تا 10 متر مکعب (مناسب مناطق صعب العبور و روستایی)

7-  تولید تا حجم 60 متر مکعب در یک پکیج.

8- امکان شستشو و تخلیه آسان مخزن

9- امکان نصب پمپ و دیگر تجهیزات در صورت نیاز

محاسبه حجم سپتیک تانک مورد نیاز

برای اینکه پیش از اقدام به خرید بدانید به چه ظرفیتی از سپتیک تانک نیاز دارید باید مقدار فاضلاب دفع شده در طول یک شبانه روز را محاسبه کنید. اگر میزان حجم فاضلاب دفعی ساختمان شما تا ۲ متر مکعب باشد شما به مخزنی با حجم ۵ متر مکعب نیاز دارید. اگر حجم فاضلاب دفعی ساختمان شما بین ۲ تا ۶ متر مکعب باشد، حجم تانک مورد نیاز برای شما ۱٫۵ تا ۲ برابر حجم فاضلاب دفعی خواهد بود. و اگر میزان دفع فاضلاب ساختمان شما در یک شبانه روز بیش از ۶ متر مکعب است باید حجم مورد نیاز خود را از طریق معادله زیر بدست آورید:

V = 4500 + 0.78 F

طبق این معادله حجم مورد نیاز شما (V) برابر است با: حجم فاضلاب دفعی در یک شبانه روز (F) ضرب در ۰٫۷۸ به علاوه ۴۵۰۰٫

برای محاسبه حجم فاضلاب تولیدی در یک شبانه روز نیز باید افراد ساکن در ساختمان را در نظر گرفت. برای این کار از جداول تعیین کننده سرانه تولید فاضلاب توسط هر شخص بسته به ساختمان مورد سکونت استفاده کنید. در این جدول ها با توجه به کاربری ساختمان حجم فاضلاب تولید شده توسط هر شخص در شبانه روز تعیین می شود. شما می توانید با پیدا کردن حجم تولیدی فاضلاب طی یک شبانه روز با توجه به کاربری ساختمان خود، عدد بدست آمده را در تعداد افراد ساکن در ساختمان ضرب کنید و حجم فاضلاب تولیدی در شبانه روز را بدست آورید.

سپتیک تانک 20  مترمکعب

سپتیک تانک 20 مترمکعب با قطر 2 متر و طول 6.37 متر تولید می شود       

دارای یک دیوایدر به ارتفاع 1.93 به همراه 2 عدد دریچه بازدید به قطر 600 میلیمتر

یک لوله ورودی و خروجی با قطر 110 میلیمتر به لوله های انتظار در دو طرف سپتیک تانک

چهار عدد پایه در قسمت زیرین سپتیک تانک به قطر 250 میلیمتر برای جلوگیری از غلط خوردن سپتیک تانک جوش می خورد

دارای ونت 3 اینچ انتقال گاز  و دو عدد دریچه بازدید به قطر 600 میلیمتر تعبیه شده است.

نقشه سپتیک تانک

سپتیک تانک است که فاضلاب ساختمان در آن مدت معینی توقف نموده و توسط باکتری هایی که از معده و روده ساکنان آن ساختمان خارج شده تجزیه می گردد. پس عملکرد سپتیک ارتباط مستقیم با نوع تغذیه و شیوه زندگی ساکنان آن ساختمان دارد.

به طور مثال انواع و اقسام شوینده های بخصوص مصرفی در آن ساختمان و میزان آن و همچنین مقدار آب مصرفی توسط افراد خانواده در کیفیت عملکرد سپتیک تانک موثر می باشد.

عامل مهم دیگر دما می باشد که در میزان فعالیت باکتری ها سهم بسزایی دارد، هرچه دمای محیط سردتر باشد با کندی عملکرد باکتری ها مواجه ایم و یا میزان آب سرد مصرفی آن ساختمان ارتباط مستقیم با فعالیت باکتری ها دارد. بدین منظور با نصب سپتیک در عمق کمتر و همچنین عایق کاری آن فضای مناسبی را برای رشد و تکثیر باکتری ها بوجود می آوریم.

سپتیک تانک است که به طور کامل آب بندی شده و حجم فاضلاب ورودی با حجم پساب خروجی یکسان می باشد. فاضلاب خانگی از طریق لوله ورودی وارد سپتیک تانک می شود، لوله ورودی به سپتیک تانک باید 2 تا 3 اینچ بالاتر تر از لوله خروجی از سپتیک تانک بوده و بعد آن یک وسیله T مانند قرار دارد که مانع از شناور ماندن مواد جامد شود و فاضلاب را به سمت عمق مخزن هدایت می کند.

ارتفاع T تقریبا 20 درصد عمق سپتیک تانک می باشد، اگر این ارتفاع بیشتر از این مقدار باشد جریان به سمت عمق سپتیک تانک باعث تلاطم در سپتیک تانک می شود و مواد جامد بیشتری با پساب به بیرون سپتیک تانک هدایت می شود و اگر ارتفاع کمتر از این مقدار باشد در زمان کمتری مسدود می شود.

در سپتیک تانک سه لایه وجود دارد، لایه بالایی، لایه کف کشناور که شامل مواد زاید مانند چربی غذاها، فیلتر سیگارها، پس مانده های شوینده ها می باشد که این لایه تجزیه نمی شود. در لایه پایین شامل مواد جامد تجزیه شده یا نسبتا تجزیه شده و ته نشین شده می باشد. لایه وسط شامل جامداتی که نه شناور شده و نه تجزیه شده و ته نشین می شوند که باکتری ها در این لایه وسط فعال بوده و هر سپتیک تانک هر چقدر لایه میانی وسیع تری داشته باشد دارای عملکرد بهتری می باشد چون باکتری های فعال در آن بیشتر خواهند بود. در آخر یک وسیله خروجی T شکل که 40 درصد عمق ارتفاع دارد باعث خروج لایه وسطی از سپتیک تانک می شود.

در بعضی اشکال سپتیک تانک توسط یک دیواره به دو بخش نا مساوی تقسیم شده است که در بخش اول مواد و ذرات درشت ته نشین شده و در کف سپتیک تانک انباشته می شود و چربی و روغن های شناور نیز روی سطح شناور می مانند. ارتباط بخش اول و دوم به گونه ای است که امکان عبور مواد ته نشین شده و چربی های شناور از بخش اول به دوم وجود ندارد و بدین سان لایه وسطی زلال به بخش دوم منتقل شده و در نهایت پساب از سپتیک تانک خارج می شود.

جهت کسب اطلاعات بیشتر به صفحه https://holding-bartar.com مراجعه نمایید.